Patrí snáď k najznámejším tortám na svete. Jej krémová vláčna plnka sa nežne rozplýva v ústach a skvelo sa dopĺňa s chrumkavým sušienkovým korpusom. Cheesecake už dnes nájdete v rozmanitých podobách pomaly v každej kaviarni. Viete však, kde sa vôbec začala táto sladká pochúťka vyrábať? Asi budete dosť prekvapení…

 

Cheesecake nie je syrová torta, ani „čínsky dort“, ako to s obľubou vyslovujú naši českí susedia. Originálny recept síce obsahuje syrový krém ako základ plnky, ale pripomína chuťou skôr tvaroh, než klasický slaný syr. Cheesecake tvoria prakticky dve vrstvy: korpus z rozdrvených sušienok a tvarohová vrstva. Vo svojich počiatkoch bol cheesecake pečeným dezertom, až časom sa vyformoval do svojej polopečenej alebo nepečenej podoby. Receptúr je dnes už neúrekom a divili by ste sa, aké kreatívne príchute sú schopní šikovní cukrári vykúzliť. Dnes už nie je nezvyčajný ani šťavnatý makový cheesecake s čerstvými figami, kávový, kokosový alebo zaliaty domácim karamelom a posypaný orieškami

 

Z Grécka až do Ameriky

Na prvej variácii cheesecaku si pochutnávali už grécki atléti na olympiáde v roku 776 pred Kristom. Bol považovaný za výborný zdroj energie pred náročnými športovými výkonmi. Jednoduchšia verzia cheesecaku zostavená z pšeničnej múky, medu a syra sa tiež podávala na gréckych svadbách ako dezert. Táto zmes sa zmiešala a upiekla. Hovorili jej nepríliš vábnym menom „placenta“. Na gréckom ostrove Samos boli dokonca objavené formy na pečenie. Prvý recept na cheesecake prepísal spisovateľ Athenaeus v roku 230 n.l. V tej dobe sa však už na cheesecaku hodovalo viac než 2000 rokov. Keď Rimania dobyli Grécko, recept sa stal ich vojenskou korisťou.

Ako Rimania postupne dobývali čoraz viac území, dostal sa recept na cheesecake až do Veľkej Británie a východnej Európy. Prvý oficiálny európsky recepis na tento dezert vyšiel v kuchárskej knihe v roku 1545. Až v 18. storočí začal cheesecake konečne vyzerať ako ten „pravý“. Do Ameriky, kde sa udomácnil, ho doviezli európski prisťahovalci.

 

Cheesecake a Philadelphia

Najpodstatnejší prelom v recepise cheesecaku nastal v roku 1872, kedy newyorský farmár William Lawrence Chester pôvodne skúšal vyrobiť napodobeninu nomádskeho syra Neufchatel, ale z pokusu mu vyšiel nevyzretý syr s prekvapivo bohatou krémovou textúrou. Tak vznikol slávny „cream cheese“, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou pôvodného recepisu. Lawrence ho začal predávať zabalený do fólie a pomenoval ho Philadelphia – vraj kvôli nepoškrvnenému imidžu mesta: symbolu čistoty a gastronómie najvyššej kvality. Od tej doby je „cream cheese“ prazákladnou surovinou každého dobrého cheesecaku.